,

Dodała szczyptę soli do filiżanki kawy. Ten jeden składnik całkiem zmienił jej smak!

Można pomyśleć, że sól ma tylko jedno zadanie: podkręcić smak mdłych potraw. Okazuje się, że ma nie tylko takie właściwości, a jeśli umiejętnie będziesz ją wykorzystywać, zrozumiesz, dlaczego kucharze tak się nią zachwycają.

Intensywna zieleń

Zielona fasola po ugotowaniu często traci swój kolor. Można to w bardzo prosty sposób poprawić, jeśli dodasz do gotującej wody półtorej łyżeczki soli na każdy litr. Nie tylko lepszy smak, ale i cudownie wygląda!

Słodzenie kawy

Mało znany fakt, ale sól zmniejsza gorycz. Dodaj szczyptę, aby jeszcze bardziej rozpłynąć się w smaku kawy.

Puszysta jajecznica

Jeśli dodasz 1/4 łyżeczki soli, Twoja jajecznica będzie rozpływać się w ustach. To najlepszy sposób na to, aby jajka nie były zbyt suche, a ich konsystencja była puszysta.

Prawdę mówiąc, to tylko kilka sposób z solą w roli głównej. Sprawdza się na wielu płaszczyznach. Eliminuje nieprzyjemny rybi zapach, zapobiega pleśni, przedłuża świeżość mleka i pomaga w obieraniu jajek. Jeśli chodzi o sprzątanie, świetnie czyści się nią garnki i patelnie. Za jej pomocą można także usunąć plamy na ubraniu. Mocząc w wodzie z solą stopy, złuszczasz naskórek i pozostawiasz je miękkie w dotyku. Co za wszechstronny produkt!

A może masz jakieś swoje sprawdzony sposób na wykorzystanie soli? Chętnie przeczytamy o nich w komentarzach!